Jak si vybrat digitální fotoaparát, jaký foťák koupit, výběr fotoaparátu


 

Nabídka fotoaparátů různých kvalit je na současném trhu velmi široká. V následujícím článku se budeme věnovat digitálním fotoaparátům, uvedeme si několik důležitých charakteristik jednotlivých typů digitálních fotoaparátů, jejichž znalost nám pomůže při výběru fotoaparátu tak, aby co nejlépe vyhovoval našim požadavkům a očekáváním.

Typy fotoaparátů a jejich charakteristiky

V řadách digitálních fotoaparátů můžeme rozlišit tři základní kategorie, a to:

  • kompaktní digitální fotoaparáty
  • EVF, nepravé zrcadlovky
  • DSLR, digitální zrcadlovky

Kompaktní digitální fotoaparáty představují silnou většinu na dnešním trhu s fotoaparáty, patří k nejvyhledávanějším fotoaparátům mezi běžnými uživateli.

Hlavní předností kompaktů je, jak napovídá název, jejich kompaktnost – tedy malé rozměry a nízká hmotnost, které umožňují pohodlné přenášení fotoaparátu prakticky kamkoliv.
Další výhodou je pro běžného uživatele univerzálnost těchto foťáků a jejich vybavení automatickými či poloautomatickými režimy, ovládání kompaktů je velmi snadné a uzpůsobené tak, aby mohl fotoaparát obsluhovat prakticky kdokoliv bez speciálních znalostí či schopností. Zvětšení kompaktů bývá pro běžné účely zcela dostačující.
K usnadnění fotografování slouží i displej, který je integrální součástí kompaktů a dovoluje nám přehledně vidět, co bude na snímku. Výhodou některých kompaktů je také možnost napájení pomocí tužkových baterií.
Ceny digitálních kompaktů jsou v současné době přijatelné, kvalitní aparát lze dnes pořídit v řádu několika tisícikorun.

Nevýhodou univerzálního pojetí těchto fotoaparátů může být nemožnost jakéhokoliv manuálního nastavení parametrů, kompaktní aparát také nedovoluje dodatečné nasazení optických filtrů na objektiv apod. V běžném užívání tyto faktory nepůsobí zásadní problémy, pokud však chcete vytvářet umělecké fotografie, nejsou tyto foťáky nejvhodnější volbou.
Výkon blesku bývá zpravidla malý a použití externího blesku zde nebývá možné.
Nežádoucí vlastností digitálních kompaktů může být i jejich poměrně pomalá reakce, která se může u starších modelů pohybovat i v řádu několika sekund, což je negativním faktorem v případě že chcete fotografovat pohybující se objekty.

Digitální kompakty lze doporučit spíše na zachycování méně dynamických akcí či stacionárních objektů, hodí se na snímkování momentek ze společenských či rodinných akcí apod.
Dnešní kompakty dovolují vytvářet i poměrně kvalitní fotografie přírodních úkazů apod. Pro běžné uživatele, kteří nevyžadují profesionální kvalitu fotografií, je digitální kompakt i vzhledem k ceně nejvhodnější variantou.

EVF, neboli Eye-View Finder fotoaparát, též electronical viewfinder či nepravá (falešná) zrcadlovka představuje jakýsi kompromis mezi digitálním kompaktem a digitální zrcadlovkou (viz níže).
Jedná se o přístroje s elektronickým hledáčkem, díky němuž vidíte, co přesně bude na snímku, jak na displeji, tak v hledáčku. Kvalita zobrazení v hledáčku je však mnohem nižší než v případě digitálních zrcadlovek, obraz v hledáčku je zde totiž zprostředkovaný, a tedy ne zcela přesný.
Tato skutečnost může snižovat kvalitu snímků např. při manuálním zaostřování apod. Výhodou současného zobrazení snímku na displeji je uvedení informací o nastavení expozice apod.

Stavbou se EVF podobají kompaktům, ale jsou výrazně větší a objektiv zde není zapuštěn přímo v těle fotoaparátu. Obejktiv EVF není výměnný, jeho kvalita je však ve srovnání s kompakty vyšší (ve srovnání s digitální zrcadlovkou naopak značně nižší).
Rozsah přiblížení je zde několikanásobně větší. Výhodou je, je-li aparát vybaven též optickým stabilizátorem obrazu, který dokáže eliminovat chvění rukou.
Stejně jako kompakty mívají falešné zrcadlovky automatické a poloautomatické režimy, avšak dovolují navíc též manuální nastavení (clona, čas aj.).
Taktéž umožňují nasazení optických filtrů, předsádek atd., připojit lze i externí blesk.
Zaostření těchto fotoaparátů je poměrně rychlejší, což předpokládá jejich užití i na dynamické akce. Výhodou oproti klasickým digitálním zrcadlovkám je jejich celkově nižší hmotnost a menší rozměry a snazší obsluha.
Cenově jsou falešné zrcadlovky příznivější než digitální zrcadlovky, ale dražší než kompakty.

Nevýhodou ve srovnání s kompakty může být také mimo již uvedené větší spotřeba akumulátorů, které zpravidla nelze nahradit tužkovými bateriemi.

EVF lze již doporučit uživatelům s většími nároky na kvalitu fotografie. Jsou vhodnější volbou v případě záměru fotit pohybující se objekty a objekty vzdálenější (např. divokou zvěř), neboť zajistí větší možnost přiblížení. Rovněž jako aparáty pro pořizování tvůrčí fotografie jsou dobrým kompromisem mezi cenou a kvalitou.

DSLR (D-SLR), digitální zrcadlovky – z anglického Digital-Single Lens Reflex představují fotoaparáty třídy nejvyšší kvality, které jsou určeny pro poloprofesionální a profesionální užití.
Digitální zrcadlovky jsou opatřeny hledáčkem, v němž pozorujeme (na rozdíl od kompaktu a EVF) obraz reálný a nezkreslený, což zakládá možnost kvalitnějšího manuálního zaostření.
Dnešní digitální zrcadlovky bývají současně vybaveny i displejem, tento však slouží k ověření nastavených funkcí, eventuelně k prohlížení vytvořených snímků. Předností digitálních zrcadlovek je velmi rychlé ostření a zpracování obrazu.
DSLR dovoluje výměnu objektivů a rozsáhlou volbu manuálního nastavení, což rozšiřuje možnosti využití fotoaparátu.

Nevýhodou je velká váha aparátu (s příslušenstvím se může pohybovat i v řádech kilogramů). Digitální zrcadlovky mívají bytelnou konstrukci ze slitiny a tvrzeného plastu, což ovšem znamená i větší odolnost přístroje a dovoluje méně šetrné zacházení při cestování.
Předností velké váhy fotoaparátu je také jeho větší stabilita při focení. Optický stabilizátor zde ale většinou chybí.
Digitální zrcadlovky patří k nejdražším fotoaparátům na trhu, též příslušenství k těmto přístrojům je nákladné.

Digitální zrcadlovky zaručují největší možnou kvalitu snímků. V případě záměru tvořit fotografie profesionální kvality jsou správnou volbou a vyplatí se do nich investovat.

 

Faktory ovlivňující výběr fotoaparátu

1) Prvním kritériem určujícím, jaký fotoaparát koupit, je jeho účel, respektive je důležité uvážit, jaké objekty a v jakém prostředí budete chtít převážně fotografovat, např. budete-li fotografovat pohybující se či stacionární objekty, budete-li chtít fotit na suchu, či sháníte-li speciální fotoaparát pod vodu apod.

2) Rovněž je nutné zvážit, zda chcete s aparátem výhradně fotografovat či také např. pořizovat videozáznamy.

3) Dalším důležitým faktorem ovlivňujícím, jak si vybrat fotoaparát, je očekávaná kvalita výsledné fotografie. V případě požadavku profesionální kvality fotografie budeme vést výběr fotoaparátu podle parametrů odlišných než v případě záměru koupě fotoaparátu pro běžnou rodinnou potřebu.

4) Nutné je rovněž uvážit, zda, případně jak a kam budete fotoaparát přenášet a tomuto uzpůsobit jeho velikost, hmotnost apod. V této souvislosti se zajímejte i o materiál, z něhož je aparát vyroben.
Rovněž uvažte způsob dodání energie. Fotoaparát může být vybaven vlastním speciálním akumulátorem s nabíječkou či funguje na základě klasických tužkových baterií. Výhodou tužkových baterií může být skutečnost, že tyto seženete prakticky kdekoliv. Zpravidla však nebývají součástí přístroje, a je tak nutné investovat další peníze do nákupu nejlépe nabíjecích baterií a nabíječky.

5) Nezanedbatelným prvkem, který určuje, jaký foťák vybrat, je samozřejmě jeho cena. Ke snazší orientaci v nabídce fotoaparátů je vhodné stanovit si předem určitý finanční limit, neboť rozptyl cen fotoaparátů je na současném trhu velmi široký. K nejlevnějším typům patří digitální kompakty, k nejdražším pak digitální zrcadlovky.

6) Dobré je také všimnout si, co všechno je součástí konečné ceny výrobku (např. zahrnuje-li cena obal apod.)

7) Důležitým prvkem je také velikost paměťové karty – v některých případech bývá součástí ceny paměťová karta s malou kapacitou a větší kartu je nutné dokoupit zvlášť.

8) Výrobce a prodejce jsou rovněž jedním z faktorů, které zvažujeme při nákupu fotoaparátu. Zde se vyplatí získat předem reference, informovat se o zkušenostech ostatních kupujících a uživatelů je v dnešní době snadno přístupné na internetu.

9) Při rozhodování se, kde zakoupit aparát, je rovněž vhodné zohlednit další možnosti, které lze nákupem získat, např. slevové zákaznické karty na další zboží, vyvolávání fotografií apod.

10) Celkový estetický vzhled fotoaparátu je také neopomenutelným kritériem výběru.

Závěrem

Nabídka fotoaparátů na současném trhu je velmi široká a stále se rozrůstá tak, aby si každý uživatel mohl pořídit přístroj, který bude v co možná největší míře splňovat všechny jeho požadavky. Nevýhodou je však znesnadnění orientace na trhu.
Při výběru vhodného aparátu, který bude dobrým kompromisem mezi konkrétními požadavky a cenou výrobku, je proto dobré předem uvážit výše uvedená kritéria, která by nám měla napomoci nasměrovat se k určité skupině výrobků a zúžit tak tuto širokou nabídku.



Naše služby

DOPRAVA ZDARMA
nákupu nad 3000,-

Outlet výprodeje
KAMENNÁ PRODEJNA
Osobní a individuální přístup k zákazníkovi
Nákup bez registrace
Kvalitní vyzkoušený sortiment
POTŘEBUJETE PORADIT?
Info, jak si vybrat >
...nebo po objednání
ZAVOLÁME.
Více info >>

Rychlý kontakt

Dotazy volejte:
+420 739 170 400
info@sport-mb.cz
Kontaktní formulář a
adresa obchodu
>>

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Více informací zde.