Jak vybrat GPS navigaci, jak vybírat a jakou koupit do auta, na moto, turistiku, výběr gps

Současný trh nabízí mnoho modelů gps navigací od různých výrobců. V následujícím článku uvedeme několik rad, jak vybrat gps navigaci, aby co nejlépe splňovala vaše požadavky a očekávání, a co vše by mělo výběr navigace ovlivnit. 

Mapové & nemapové GPS

Jedním z prvních kroků, jak vybrat navigaci, je zvolit, zda chcete přístroj mapový či nemapový.
Mapové gps navigace na displeji přímo zobrazují mapu různého druhy (automapu, turistickou mapu), v závislosti na typu navigace.
Nemapové navigace určí polohu uživatele, směr a rychlost pohybu, avšak pro zjištění, kde přesně se nacházíte, musíte použít mapu papírovou. Nemapové navigace jsou v podstatě lepší buzoly.
Mapové navigace nabízejí více možností využití. Jejich cena je ve srovnání s nemapovými gps navigacemi samozřejmě vyšší. Při výběru mapové navigace dbejte na mapové pokrytí oblastí, v nichž se budete převážně pohybovat (např. ČR, jižní Evropa apod.), zajímejte se rovněž o dostupnost a cenu aktualizací. Někteří výrobci umožňují doživotní aktualizace map zdarma, u levnějších autonavigací musíte za aktualizace platit.  

Typy gps navigací podle použití

Nejrozšířenější oblastí využití navigací je dnes motorismus. Prvním kritériem, jak vybrat navigaci do auta, je zvolit mezi přenosnou navigací a navigací pevně zabudovanou do palubní desky auta.
Výhodou zabudovaných navigací je menší možnost jejich odcizení. Rovněž použití je pohodlnější, neboť se nemusíte zdržovat přiděláváním navigace před cestou. Zabudované gps navigace jsou napojeny na zvukovou soustavu vozu a bývají proto oproti přenosným navigacím i lépe slyšitelné a díky externí GPS anténě mají též zpravidla lepší dostupnost signálu družic.
Některé modely zabudovaných navigací v sobě spojují funkce MP3 přehrávače, eventuelně DVD přehrávače, mohou obsahovat Bluetooth a jiné multimediální prvky, což může být také jedním z kritérií, jakou autonavigaci zakoupit. Tyto prvky samozřejmě navyšují konečnou cenu navigace.
Zabudovaná gps navigace je pevnou součástí jednoho auta, nelze ji tedy použít pro cesty v jiném vozidle.
Přenosné navigace často umožňují i nahrání turistických map do paměti, čímž se její využitelnost rozšiřuje. Pokud chcete této možnosti využít, uvažte mj. i velikost navigace. Nevýhodou je nutnost jejího sestavení a umístění před zahájením jízdy. Kabel od navigace nemusí být během cesty pro spolujezdce vždy příjemný. Navigace se většinou uchycují pomocí přísavkových držáků, které však mívají omezenou životnost.
Obecně bývá i celková životnost přenosných navigací menší. Nevhodné umístění může představovat rušivý element jízdy. Přenosné navigace jsou samozřejmě snadněji odcizitelné.
Cena přenosných navigací bývá zpravidla nižší, záleží na konkrétním modelu a doplňkových funkcích navigace. Použít lze i mobilní telefon s integrovanou gps navigací. Ke standardu autonavigací by měl patřit barevný displej, české menu a hlasová navigace v českém jazyce. Zvolit můžete mezi mužským a ženským hlasem navigace. Existují i navigace, kde jsou hlasové pokyny udělovány známými herci.
Vyrábějí se též navigace pro motocykly.
Motocyklové navigace lze většinou dobře použít i do auta, avšak nikoliv naopak. Motocyklové navigace musí být odolné vůči vodě, vibracím a UV záření. Z tohoto důvodu bývají vybaveny pogumovaným krytem z odolného plastu. Důležitou vlastností je také displej s vysokým jasem čitelným na slunci. Navigace by měla být uzpůsobena tak, aby bylo možné ji jednoduše ovládat levou rukou i v motocyklových rukavicích. Hlasový výstup navigace je přenášen přes sluchátko do helmy.

Turistické navigace a outdoor navigace usnadňují pohyb v přírodě. Nejdůležitějším parametrem je zde samozřejmě dostupnost kvalitních, přehledných turistických map. Výhodou turistických gps navigací je jejich všestranné využití. Lze je využít při pěší turistice, na lyžích, na kole, na lodi i v letadle a bez hlasového výstupu rovněž v autě.
Tyto typy navigací bývají vyráběny v kapesních rozměrech pro pohodlné přenášení.
Důležitým kritériem, jakou outdoor navigaci zakoupit, je také její odolnost proti vodě (některé navigace snesou i ponoření do vody), prachu, vibracím, slunečnímu záření apod. Odolnost navigace proti vodě bývá zpravidla označována zkratkami IPX2 (odolnost vůči kapající vodě), IPX4, IPX7 (odolnost při ponoření do vody, a to po dobu 30 minut v hloubce 1m).
Turistické modely navigací vydrží ve srovnání s autonavigacemi až třikrát déle, jsou obyčejně napájené pomocí dvou tužkových baterií. Rozmězí výdrže se pohybuje mezi 12 – 36 hodinami.
Samostatnou kategorii outdoorových navigací tvoří tzv. gps cyklocomputery. Kromě možnosti navigace v terénu též poskytují informace o aktuální hodnotě srdečního tepu, otáčkách kola, kadenci šlapání, dále o rychlosti, ujeté vzdálenosti, převýšení aj., možnost získání těchto doplňkových informací je také určující pro to, jakou gps na kolo zvolit.
Tyto typy navigací nacházejí využití i při jiných sportovních aktivitách, např. běhání, lyžování, in-line bruslení, kanoistika, jízda na koni apod.
Oblíbenou oblastí využití gps navigací je v poslední době také geocaching. Skutečnost, že se při geocachingu uživatel nejčastěji bude pohybovat v náročném turistickém terénu, určuje, jakou gps na geocaching zakoupit. Nevhodné jsou pro tyto účely autonavigace, naopak turistické typy navigací s podrobnými mapami patří k nejlépe vyhovujícím účelům geocachingu.

Dále nacházejí navigace využití v námořnictví.
K specifickým vlastnostem námořních navigací řadíme jejich vysokou odolnost vůči vnějším podmínkám na moři jako je vysoká vlhkost, sůl, velké rozdíly teplot.
Napájené jsou zpravidla z externích zdrojů, nikoliv z baterií jako navigace turistické či outdoorové.

Navigační systémy dále nacházejí využití v potápění, rybaření, v geologii a geofyzice pro zaměřování objektů, v logistice při zaměřování odběratelů a dodavatelů, v bezpečnostních službách při sledování pohybu vozidel a objektů, v létání a paraglidingu, též v zemědělství při kontrole výměru pozemků a jinde.  

Závěrem

Kromě výše uvedeného si při výběru navigace obecně všimněte celkové přehlednosti a velikosti displeje, zajímejte se o možnosti uživatelského nastavení jednotlivých funkcí navigace a způsobu zobrazování hodnot na displeji. Důležitá je i snadná ovladatelnost navigace.
Dále se informujte na příslušenství, které je zahrnuté v ceně navigace. Neopomenutelné je také řešení upevnění přístroje (ať už do auta, na kolo, na motocykl či jinam). Vyjma technické parametry je samozřejmě rozhodující též celkový vzhled navigace a v neposlední radě také finanční limit, jaký jste si pro koupi navigace stanovili.
Cenové rozmezí jednotlivých modelů navigací je v současné době velmi široké. V tomto ohledu ještě připomínáme, že v případě mapových navigací je nutné zjistit si informace o způsobu a případných cenách aktualizací map.
U dražších navigací bývá doživotní možnost aktualizací zdarma, zatímco u levnějších často každoročně doplácíte na aktualizace, čímž se konečná cena navigace průběžně navyšuje.
Zjistěte si rovněž možnost spolupráce navigace s počítačem a eventuelně podporu různých multimediálních formátů či doplňkové funkce gps navigace.

 



Naše služby

DOPRAVA ZDARMA
nákupu nad 3000,-

Outlet výprodeje
KAMENNÁ PRODEJNA
Osobní a individuální přístup k zákazníkovi
Nákup bez registrace
Kvalitní vyzkoušený sortiment
POTŘEBUJETE PORADIT?
Info, jak si vybrat >
...nebo po objednání
ZAVOLÁME.
Více info >>

Rychlý kontakt

Dotazy volejte:
+420 739 170 400
info@sport-mb.cz
Kontaktní formulář a
adresa obchodu
>>

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Více informací zde.