Jak vybrat Penny board, jaký skateboard, co je longboard


Zajímá tě, jaké různé druhy boardů existují, jaké mají parametry a podle čeho vybrat ten správný Pennyboard?

Ještě několik let zpátky byl mezi mladistvými znám skateboard. Kdo neměl skateboard, jako kdyby nežil. Kluci téměř všech věkových kategorií se předháněli, kdo má lepší a stylovější skate. Doba jde však neustále dopředu, stejně tak i zájmy mladistvých se vyvíjejí neustále dopředu. Proto i výrobci nezahálejí a vymýšlí ty nejlepší a nejideálnější prkna, která by se hodila do různých prostředí, na různý typ povrchů a náročnost prováděných triků.

Jak to všechno začalo
A kde se vůbec vzal skateboarding? Od nepaměti se na mořských vlnách nesl surf, takže prkno na vlnách spustilo novou éru prkna na kolečkách. Surf je předchůdcem všech boardů.
Nová zábava na sebe nenechala dlouho čekat a první skateboard vznikl někdy kolem roku 1950. První skateboardy byly dřevěná prkýnka na kolečkách z kolečkových bruslí.

Skateboard
Pokud chcete vybírat nový skateboard pro člověka, který na něm nikdy nestál, pomůžeme vám se správným výběrem. Představte si totiž, že jste naprostý laik, stojíte před stojanem s prkny a všechny vypadají naprosto stejně.
Většina prken má délku cca 80 cm, existují i kratší prkna, která jsou určená pro děti. Důležitá je však šířka prkna, která se většinou udává v palcích a pohybuje se v rozmezí od 7,5 do 8,5 palce.
Širší prkno nám zajistí, že bude víc stabilní při jízdě, naopak s užším prknem se budou lépe dělat triky, například flipside. Přesto, že se může zdát, že šířka prkna není důležitá a nehraje roli při pohybu a otáčení, opak je pravdou. Záleží
také na velikosti Vaší nohy, která rozhodně ovlivní stabilitu. Pokud budete mít příliš úzké prkno, noha Vám bude přečuhovat. Tvar desky je většinou u všech prken stejný, nezáleží tedy na tom, jak velký je přední (nose) nebo zadní (tail) patka. Na čem však hodně záleží, je prohnutí prkna (concave), které má velký vliv na jeho ovládání. Čím hlubší concave je, tím je prkno při jízdě lépe ovladatelné. Zvýšenou pozornost je také nutné věnovat výběru trucku (uchycení koleček), který má vliv na zatáčení a výběru velikosti a tvrdosti koleček.
Větší kolečka zvládnou lépe nerovnosti a také jsou rychlejší, s menšími kolečky se naopak snadněji provádějí některé triky.

Longboard
Proč chodit pěšky, když můžu mít longboard?
Longboarding zažívá rozmach, doprava na prkně je v první řadě velice ekologická a v druhé, kdokoliv se na longboard postaví, velice rychle propadne kouzlu tohoto prkna.
Jsou dva druhy longboardů, a to cruizer a druhý je longboard, který má několik možností tvarů prkna.
Longboardy jsou na první pohled velice podobné skateboardu, a přesto se hodně liší. Jejich délka je něco kolem jednoho metru. Kola jsou daleko větší a měkčí než u běžných skateboradů.
Díky velikosti prkna a koleček je longboard stabilnější, má lepší přilnavost k
povrchům a také je jízda velice tichá. Longborady se dají velice snadno ovládat, jednoduché zatáčení zajišťují trucky, které longboard spojují s kolečky, jsou širší a oproti skateboardům jsou otočené směrem ven. V neposlední řadě také velice záleží na terénu, kde chceme longboard využívat, zda jen jako dopravní prostředek, nebo chceme jezdit v parcích a na stezkách, nebo vybíráme longboard doměsta.
Pokud vybíráme longboard jako dopravní prostředek a budeme ho využívat hlavně ve městě, doporučuje se vybrat spíš kratší nebo středí verzi longboardu. Nebo zvolit mini-longboard (cruizer) či pennyboard, k jejichž popisu se dostaneme.
Dále se také doporučuje, zaměřit se na zvednutou zadní část (tail), díky němuž můžeme při jízdě zvednout přední kolečka a snadněji tak překonávat nerovnosti povrchu a větší překážky.
Při vybírání longboardu do parků a na stezky je dobré vybírat z pintallových tvarů
longboardu, kdy tento tvar je podobný tvaru ryby či DT, kdy jsou trucky uchycené shora desky.
Pokud chceme longboard, který rychle reaguje a dobře zatáčí, vybíráme takový
longboard, který je vysoký, na úkor toho však vyšší longboardy jsou méně stabilní.
Stabilitu zajišťují nižší longboardy i při vysoké rychlosti, avšak nejsou tak obratné.

Cruizer
Cruizery mají širší a také těžší desku obvykle ve velikostech mezí 24“ až 34“.
Nejčastěji se desky cruizerů prodávají ve tvaru ryby s patkou umožňující celkem lehké přejetí nečekaných překážek. Většinou mají cruizery také měkčí a větší kolečka než klasické skateboardy. Nejsou však hodně pro vysoké rychlosti.
Proto jsou cruisery vhodné pro cestování po městě, jsou vysoce obratné a
hlavně lehké na manipulaci a přenášení. Cruizer je jako dělaný pro zkušené jezdce, kteří mají pořádnou sílu.

Pennyboard
A konečně přichází na řadu pennyboard.
Pennyboard je v podstatě zmenšený longboard, akorát oproti obvyklé dřevěné nebo laminátové desky, má desku plastovou. Je také mnohem menší než klasický skateboard, ale oproti němu má větší a gumová kolečka.
Větší gumová kolečka zajišťují jízdě daleko větší komfort, jízda se tak stává příjemnější a tichou.
Penny boardy jsou opěvované pro svou malou velikost, jsou snadno přenositelné a snadno ovladatelné. Také splňují vysokou náročnost na kvalitní a rychlou jízdu v městském prostředí a na různých stezkách v parcích. Oproti jiným typům boardů se zde využívá plastová deska, která se nejen velice snadno udržuje, ale zároveň umožňuje výběr ze široké škály možných barev a odstínů. Díky své malé velikosti vyhovuje náročnosti městského provozu, stáváte se tedy lehce mobilními a obratnými jezdci. Je velice lehký, takže se dá nosit jednoduše i v
ruce.
Velikosti pennyboardu jsou dvě, a to kolem 22“ nebo 27“ palců.
Druhá velikost, tedy 27“ se také označuje jako Nickel Board.
Oproti klasickému 22“ pennyboardu je širší a také delší, což zajišťuje větší stabilitu a lepší ovladatelnost.
Nickelboard je také ale težší, na 22“ boardu jste lehčí, hbitější a daleko obratnější.
Pennyboardy jsou svojí velikostí velmi oblíbené a to nejen u chlapců, ale i u dívek.
Pokud tedy nehledáte prkno do náročného terénu nebo výhradně z kopce, určitě
vybírejte z různobarevných možností pennyboardů.

 
 

Naše služby

DOPRAVA ZDARMA
nákupu nad 3000,-

Outlet výprodeje
KAMENNÁ PRODEJNA
Osobní a individuální přístup k zákazníkovi
Nákup bez registrace
Kvalitní vyzkoušený sortiment
POTŘEBUJETE PORADIT?
Info, jak si vybrat >
...nebo po objednání
ZAVOLÁME.
Více info >>

Rychlý kontakt

Dotazy volejte:
+420 739 170 400
info@sport-mb.cz
Kontaktní formulář a
adresa obchodu
>>

Výprodej

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Více informací zde.