Jak vybrat spacák, jaký vybírat a koupit spací pytel, výběr a druhy spacáků

Správně vybraný spacák je jedním z předpokladů pohodlného noclehu v přírodě a přežití v náročných až extremních podmínkách.
Existují různé druhy spacáků uzpůsobené rozlišným potřebám zákazníka.
Níže uvedeme několik obecných rad, jak koupit spacák tak, aby co nejlépe splňoval naše nároky a na co bychom se při výběru spacího pytle měli informovat.

Tvar spacáku

Podle tvaru rozlišujeme dva základní typy spacáků, a to dekové a mumiové.

Dekové spacáky mají obdélníkový tvar. Jsou prostorné a lze je i zcela rozepnout, takže mohou sloužit také jako jednoduchá přikrývka, která se hodí do horkých nocí.
Dekové spacáky lze doporučit pro méně náročné letní táboření, pro pobyt na chatách apod., neboť větší vnitřní prostor se teplotou lidského těla hůře vyhřívá.

Mumiové spacáky přibližně kopírují tvar lidského těla, jsou méně prostorné, takže vnitřní prostor nutný pro vyhřátí spacáku je menší.
Dále lze mumiové spací pytle klasifikovat na rozšířené, oválné a anatomické.
Anatomické mumiové spacáky těsně kopírují tvar lidského těla, dochází tedy k maximální redukci vnitřního prostoru spacáku, což je výhodné z hlediska dobrých tepelně-izolačních vlastností, avšak celkový komfort je horší.
Oválné a rozšířené mumiové spacáky mohou lépe vyhovovat lidem s širší postavou.
Většina spacáků má v hlavové části zateplovací límec, vyrábějí se však i spacáky bez límce. Na trhu jsou dostupné také dámské a dětské verze spacáků, které se liší jen velikostí nebo designem.

Rozmezí teplotního použití, tepelný komfort

Dále je nezbytné vybírat spací pytel s ohledem na to, v jakém ročním období jej budete používat, resp. v jakém teplotním rozmezí.
Pojem "tepelný komfort" lze chápat tak, že jedinec oblečený v jedné vrstvě spodního prádla by měl přečkat celou noc bez pocitu chladu (tepelné pohodlí je ovšem značně individuální záležitostí).
Testování použitelnosti spacích pytlů podle teplotního rozmezí se provádí dle Evropské normy (EN13537). Cílem normy je sjednotit údaje na spacích pytlích všech výrobců v rámci EU tak, aby byly tyto jednoduše srovnatelné a bylo tak zákazníkovi usnadněno rozhodování, jaký vybrat spacák.

Obvykle bychom na spacáku měli nalézt tyto charakteristiky:
Dolní a horní hranice tepelného komfortu, dále dolní extrémní teplota – tj. teplota, při níž bychom ve spacáku měli ještě přežít, tzn. měl by nás zachránit před umrznutím.
Dále bývá ještě uváděna horní extrémní teplota, to je taková, při které by se ve spacáku ještě mělo dát vydržet bez přílišného pocení.
Někteří výrobci také klasifikují spacáky na letní, zimní a třísezónní (tj. na jaro až podzim). Všechny tyto hodnoty jsou však vysoce individuální, záleží na konkrétním jedinci a jeho termoregulačních vlastnostech.
Všechny tyto tepelné parametry se samozřejmě také mění se stářím a opotřebováváním spacáku. 
 

Izolační materiál

Další neméně významnou radou, jak si vybrat spacák správně, je informovat se na izolační materiál vyplňující komory spacího pytle.
V současné době se používá jednak peří, nejvíce však moderní syntetické materiály.
Do extrémních podmínek s velmi nízkými teplotami se doporučovaly spacáky péřové, používá se nejčastěji peří husí či kachní. Peří má velmi dobré tepelně-izolační vlastnosti, nízkou hmotnost a je tvarově stálé. Tepelně-izolační vlastnosti se však zhoršují při navlhnutí spacáku, péřový spacák se hůře vysouší. Péřové spacáky jsou obecně náročnější na údržbu, jsou nevhodné pro alergiky a jejich cena je ve srovnání se syntetickými materiály vyšší.
Nyní se již nejvíce používají různé typy mikrovláken (polyesterová dutá vlákna), jejich tepelně-izolační vlastnosti se kvalitou blíží peří, méně absorbují vlhkost a jejich vysoušení je tak snazší. Navíc tepelně-izolační vlastnosti mikrovláken jsou dobré i tehdy, jsou-li vlákna navlhlá.
Síla izolačního materiálu je charakterizována termínem loft, což je výška komor spacáku, jíž je náplň schopna zaujmout po roztažení spacáku do volného prostoru (zjednodušeně jeho „nadýchanost“).
Low-loft je tenčí a hutnější, high-loft pak silnější a nadýchanější. Optimální je co největší výška při co nejnižší hmotnosti spacáku.
Výsledné vlastnosti spacáku jsou rovněž určeny konstrukčním uspořádáním komor. Jednodušší syntetické spacáky mají pouze jednu prošívanou vrstvu, dalším možným řešením je konstrukce sendvičová, šindelová či kombinovaná (využitá zejména u expedičních nebo zimních spacáků)

Vnitřní tkanina

Při výběru spacáku je také vhodné všimnout si vnitřní tkaniny, měla by být příjemná na dotek a neměla by vyvolávat alergickou reakci. Vnitřní tkanina by měla být především dostatečně prodyšná.
Nejčastěji se používají různé směsi bavlny. Bavlna je příjemná na tělo, avšak snadno nasává vlhkost a dlouho schne, do náročnějších podmínek proto není příliš vhodná.

Řešení zipu

Zip předně představuje místo, skrze které může ze spacáku unikat teplo. Ideální je proto, je-li zip ještě překryt krycí légou.
Dobré je, je-li součástí spacáku i suchý zip, který slouží jako pojistka proti nechtěnému rozepnutí.
Vyrábějí se jak spacáky se zipem na pravé, tak na levé straně. Pořídíte-li si spacáky se zipy na opačných stranách, lze je vzájemně spojovat (za předpokladu, že zipy pocházejí tzv. ze stejných konstrukčních řad).
Některé typy spacích pytlů určených do extrémních podmínek jsou zcela bez zipu, z důvodu redukce úniku tepla, tedy se do nich musíte nasoukat.
 

Doporučení k posouzení optimální délky a šířky spacáku

Délka a šířka spacáku by měla být přiměřená tak, aby získané pohodlí a tepelný komfort byly v rovnováze. Záleží na individuálních požadavcích spotřebitele. Jedním z doporučení, jak zjistit optimální délku spacáku, je do spacáku vlézt, přetáhnout kapuci přes hlavu a posadit se, v této poloze bychom neměli příliš tlačit o dno spacáku.
Pro posouzení šířky spacáku se doporučuje navléci si ponožku ve spacáku, v němž ležíte s přetaženou kuklou spacáku přes hlavu. 
 

Mohlo by se ještě hodit…

Důležitý je také celkový objem zabaleného spacáku a jeho hmotnost. Za úvahu stojí i zvolená barva spacáku, na tomto místě je dobré myslet především na praktičnost. 

Závěrem

Nabídka spacáků se stále rozšiřuje. Jsou vyvíjeny stále nové materiály a zdokonalovány typy konstrukcí. Cílem výrobců je, aby se každému spotřebiteli podařilo nalézt takový spací pytel, který bude v co největší možné míře vyhovovat jeho konkrétním požadavkům.
Na českém trhu je v současné době dostatečný výběr produktů, je však poněkud těžké se zorientovat v nabídkách prodejců a zvolit ten správný spacák, který bude splňovat vaše požadavky a zároveň jeho pořizovací hodnota nebyla vyšší vašim potřebám.


Připravili jsme pro vás nabídku kvalitních spacích pytlů, které splní požadavky rekreačních turistů, ale i náročných cestovatelů. Díky spolupráci s výrobci nabízíme tyto
spacáky
za zvýhodněné ceny.

Aktuální nabídka: Letní spacáky >>
                             Třísezónní spacáky od jara do podzimu >>
                             Nejteplejší zimní spacáky >>                  

                       Výprodej spacáků >>

Kompletní nabídka spacích pytlů s možností filtrování vašich požadavků >>

 

 

Naše služby

DOPRAVA ZDARMA
nákupu nad 3000,-

Outlet výprodeje
KAMENNÁ PRODEJNA
Osobní a individuální přístup k zákazníkovi
Nákup bez registrace
Kvalitní vyzkoušený sortiment
POTŘEBUJETE PORADIT?
Info, jak si vybrat >
...nebo po objednání
ZAVOLÁME.
Více info >>

Rychlý kontakt

Dotazy volejte:
+420 739 170 400
info@sport-mb.cz
Kontaktní formulář a
adresa obchodu
>>

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Více informací zde.