Jak vybrat tenisovou raketu, jak vybrat raketu na tenis, výběr tenisové rakety

Současný trh nabízí velké množství tenisových raket různé kvality. V následujícím článku uvedeme několik rad, jakou raketu na tenis koupit, aby co nejlépe vyhovovala našemu hernímu stylu, požadavkům a zkušenostem.
Tenisová raketa má mnoho parametrů, které zcela zásadně ovlivňují její vlastnosti a následně vaši hru. Níže se tedy zaměříme na parametry, jejichž znalost určuje, jak si vybrat raketu na tenis, aby v co největší míře naplnila naše očekávání.

Hlava rakety

Jedním z prvních doporučení, jak vybrat tenisovou raketu správně, je zvolit optimální velikost hlavy rakety.
Velikost hlavy rakety je směrodatná pro sílu při úderu. Udává se buď v cm2 nebo v in2.
Rozlišujeme tzv. midsize hlavy, midplus, oversize a superoversize hlavy.

Midsize velikostí rozumíme velikost menší než 600 cm2, tyto rakety používají profesionální hráči.
Midplus velikost se pohybuje mezi 601 – 690 cm2, lze ji doporučit vysoce až středně pokročilým hráčům s dobře zvládnutou technikou hry.
Pro začátečníky či příležitostné hráče se lépe hodí rakety s velikostí hlavy oversize či superoversize.
Velikost oversize představuje hlava o rozsahu 691 – 740 cm2, superoversize pak nad 741 cm2.

Obecně můžeme říci, že čím přesněji hráč hraje, tím menší hlavu rakety mu lze doporučit.
Optimální bod trefení (tzv. sweetspot) je u raket s největší hlavou (superoversize) největší, což připouští více herních nepřesností, zrychlení míčku je zde větší.
Menší hlava znamená i menší sweetspot, což vyžaduje více zkušeností, při dobře zvládnuté technice hry je zde však lepší kontrola a vyšší přesnost hry. Zrychlení míčku je při užití rakety s menším sweetspotem menší.
Můžeme tedy shrnout, že pokud máte potíže se zásahem míče nebo potřebujete více síly, zvolte spíše raketu s větší hlavou. Máte-li pocit, že raketa je pomalá, vyberte spíše raketu s menší hlavou.

Dalším parametrem hlavy, který nám napoví, jakou tenisovou raketu vybrat, je její hmotnost.
V tomto směru rozdělujeme rakety na ultralehké, lehké, středně těžké a těžké.

Těžké rakety (tj. nad 301g) jsou určeny do rukou profesionálních hráčů.
Rakety se středně těžkou hlavou (tj. mezi 281 a 300g) rovněž patří pokročilejším hráčům.
Rakety s lehkými (tj. 241 – 200g) a ultralehkými (tj. pod 240g) hlavami se lépe hodí pro začátečníky. Lehčí rakety umožňují snadnější manévrovatelnost, rychlejší švih a přípravu rakety k úderu. Vibrace se však více přenášejí na ruku. Těžší rakety znamenají větší stabilitu a lépe pohlcují vibrace, jsou tužší a údernější.

Vyvážení rakety

Dalším neopomenutelným faktorem, který ovlivňuje výběr tenisové rakety, je její vyvážení, též balance, jedná se o podélné rozložení hmotnosti v raketě.
Balance má vliv na sílu, razanci a ovladatelnost rakety.
Vyvážení se měří v milimetrech od konce rukojeti směrem k hlavě rakety, může být do hlavy (Head-heavy), do ruky, resp. do držadla (Head-light) nebo doprostřed rakety.
Začátečníkům se doporučují rakety s vyvážením do hlavy (tj. cca více než 345 mm), neboť zesílí úder. Vyvážení do ruky znamená pod 330 mm, takto vyvážené rakety jsou vhodné pro pokročilé a závodní hráče, neboť se nejlépe uzpůsobí maximální přesnosti úderu. Mezikrokem je pak vyvážení do středu, tj. 330 – 340mm.
Obecně lze tedy říci, že čím lépe umíte hrát, tím těžší raketu si můžete dovolit. 

Délka rakety

Standardní délka rakety je 685 mm. (Případně 27 inch).
Prodloužené rakety mohou dosahovat délek až 715 mm, výhodou je lepší dosáhnutí na míč, větší síla a jsou též vhodné pro obouručné údery. Kratší rakety se pak hodí pro juniory, eventuelně menší ženy.

Tuhost rámu

U tenisového rámu by měl být vždy uveden údaj o jeho tuhosti.
Tuhost se udává v tzv. RA jednotkách. Tuhé rámy reagují stejně ve všech místech výpletu hlavy, nevýhodou je, že přenášejí na paži více otřesů a vibrací. Rakety s tuhým rámem jsou proto vhodné spíše pro příležitostné hráče. Velmi tuhé rámy mívají RA 70 a více.
Většina raket se pohybuje v pásmu střední tuhosti, tj. RA 60 – 70. Středně tuhé rámy lépe tlumí vibrace. Rakety s pružnými rámy, RA 50 – 60, se hodí pro profesionální a pokročilé hráče, tyto rámy zaručují lepší herní cit.

Výplet tenisové rakety

Tenisové rakety lze zakoupit buď již vypletené, nebo bez výpletu. Rakety bez výpletu si pořizují spíše zkušení hráči a profesionálové, kteří si nechají vyplést raketu individuálně, aby v co největší míře respektovala jejich konkrétní požadavky.

Výplet je zcela zásadně určujícím faktorem herních vlastností rakety, představuje tu část rakety, která předává energii do míčku.
U výpletu je důležitá jeho hustota, materiál strun a jejich napětí.
Z materiálů se můžete setkat jak se syntetickými strunami, tak se strunami přírodními, dále se používají tzv. multivlákna, polodráty a dráty.
Přírodní struny se vyrábějí ze střev hovězího dobytka, tyto struny vykazují výborné herní vlastnosti, jsou však velice drahé, proto jsou nahrazovány umělými materiály.
Napětí strun se udává v kilogramech, a to ve dvou hodnotách – na příčné a podélné struny.
Pro zkušené hráče se lépe hodí silnější napnutí strun, které dodá úderům větší kontrolu. Slabší napnutí strun znamená větší razanci úderu.
Vlastnosti úderu ovlivňuje též hustota výpletu. Rozlišujeme výplety tzv. otevřené, tj. s malou hustotou výpletu a uzavřené, tj. s vysokou hustotou výpletu. Vyrábějí se i tzv. medium (střední) varianty raket, z hlediska hustoty výpletu. Menší hustota strun znamená větší odpružení a dodává lepší rotaci. Uzavřený výplet dodává méně rotace., husté výplety se více hodí pro hráče, kteří hrají tvrdě.

Velikost gripu tenisové rakety

Gripem rozumíme držadlo rakety. Velikost gripu určuje obvod rukojeti.
V Evropě bývá tento parametr obvykle označován písmenem L (případně G). Nejčastěji se setkáte s hodnotami L1 – L5.
Ženy, případně muži s menší rukou, obvykle volí raketu s gripem L3, pro větší dlaň je zpravidla pohodlná L4, u dětí se nejčastěji volí L1.
Pokud si nejste jisti, jaký grip je pro vás nejvhodnější, doporučuje se zakoupit vybranou raketu s menším gripem a eventuelně rukojeť obmotat. Správně zvolený grip znamená menší riziko zdravotních komplikací ze hry (např. tenisový loket). 

Závěrem

Výběr tenisové rakety je vysoce individuální záležitostí. Správně vybraná tenisová raketa by vám měla dobře sedět v ruce a nezpůsobovat nadměrnou únavu ze hry.
Všechny parametry je třeba co nejvíce přizpůsobit vašim aktuálním zkušenostem a kvalitě vaší techniky hry, aby pro vás hra byla jednak příjemná, jednak vám raketa svými vlastnostmi umožnila techniku hry zlepšit.
Určujícím faktorem je samozřejmě také nastavený finanční limit, neboť cenové rozpětí raket je na současném trhu široké. Důležitý je i celkový design rakety, především pro děti.Naše služby

DOPRAVA ZDARMA
nákupu nad 3000,-

Outlet výprodeje
KAMENNÁ PRODEJNA
Osobní a individuální přístup k zákazníkovi
Nákup bez registrace
Kvalitní vyzkoušený sortiment
POTŘEBUJETE PORADIT?
Info, jak si vybrat >
...nebo po objednání
ZAVOLÁME.
Více info >>

Rychlý kontakt

Dotazy volejte:
+420 739 170 400
info@sport-mb.cz
Kontaktní formulář a
adresa obchodu
>>

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Více informací zde.