Velikosti batohů, jak vybrat batoh do města, školy, na výlet a turistiku

Každý z nás, alespoň jednou v životě, potřeboval koupit batoh.
Jak ale vybrat ten správný?
A podle čeho můžeme batohy vybírat, kromě jejich prvotního určení?
Existuje nepřeberné množství různých značek batohů, záleží pouze na tom, jaký batoh potřebujeme, respektive k čemu daný batoh chceme využívat.
Pojďme se tedy podívat na možnosti, které současný trh nabízí.


Při výběru batohu je důležité myslet na tyto zásadní parametry:
Na jakou aktivitu batoh vybíráte, jak by měl sedět na zádech, jaké by měl splňovat kritéria a co od něj očekáváte.

Batohy můžeme rozdělit do několika kategorií podle velikosti a jejich zaměření.

Položme si tyto otázky:
Jaký je můj nejčastější styl cestování a jak chci batoh využívat?
Co budu v
batohu nosit?
Kolik mám peněz na pořízení batohu? Bude ho nosit muž, žena nebo dítě?
 

Konstrukce batohu 

Výztuha zad je důležitá v případech, kdy batoh musí splňovat vyšší nároky, např. u batohů jako jsou krosny, kde se používají vnější nosné rámy.
Další možností jsou jednoduché batohy pro cyklistiku, nebo pro volný čas, které pokud se používají jen na krátké časové úseky, mohou být bez výztuhy. V neposlední řadě existují batohy s vnitřní
výztuží, které se dají přizpůsobit tvaru zad a tvoří nosný systém spolu s bederním pásem. Batohy s vnitřní výztuží jsou pak nápomocné při balení věcí.
Větší batohy, které jsou určené na delší turistiku, by měly vždy mít výztuhu. I dětem patří na záda kvalitní batoh, který bude adekvátní jejich velikosti a výšce, a to i přesto, že nebudou tahat nijak těžké věci. Každý chce batoh, který bude nosit rád a hlavně dlouho. 
 

Nosné popruhy 

Záleží na využití batohu, ale v každém případě je důležité mít batoh s kvalitními nosnými popruhy. I tehdy, pokud jde o batoh pouze na volnočasové nošení.
Na opěrný systém je potřeba myslet zejména u školních batohů pro dítě, které je ještě ve vývinu. Popruhy totiž přenášejí váhu na ramena a bedra. Pokud vybereme dobře padnoucí popruhy, nese se i těžší batoh pohodlně, v opačném případě je to utrpení.
Popruhy musí být pohodlné a dostatečně měkké, nesmějí vás nijak omezovat v pohybu, padat nebo dokonce svírat.
 

Promokavost a materiály batohů

Výběru batohu je důležité opravdu věnovat hodně času, to stejné platí u výběru materiálu, ze 
kterého je batoh vyroben. Zde je důležité se z
měřit nejen na odolnost použitého materiálu, 
který určuje životnost batohu, ale také na to, zda je materiál zároveň nepromokavý. Je důležité 
si uvědomit, zda vybíráte batoh „na celý“ život, nebo „na jedno použití“. Zaměřte se na 
kvalitní švy, zipy a přezky. V případě nepromokavosti lze pořídit nepromokavou pláštěnku určenou i na batohy, nebo se dá zakoupit nepromokavý obal na batoh. 
Nezapomeňte na přiměřený počet kapes batohu.

Velikosti batohů
Velikosti batohů se dají rozdělit do tří základních velikostí. Je jisté, že si vyberete jinak velký batoh na několikadenní turistiku a jinak velký v případě výběru batohu pro každodenní nošení například do školy nebo do práce. Platí pravidlo, kdy se vyplatí vybírat o něco větší batoh, protože místa není nikdy dost. Nejběžnější dělení batohu je:
• malé – do cca 30 l –cyklistické batohy, pro krátké výlety, každodenní nošení (škola, práce)
• střední – cca 30–50 l – batohy pro několikadenní nošení, lezecké a skialpinistické batohy 
• velké – cca nad 50 l – batohy určené pro cestování a delší pobyty
Jak již bylo zmíněno, je vždy vhodnější batoh nakupovat ve specializovaném sportovním obchodě než přes internet, kde si velikost batohu a jeho pohodlnost vyzkoušet nemůžete.
 
Malé batohy
Malé batohy mají obvykle v obchodech objem 15 až 30 litrů, což se samozřejmě v různých obchodech může trochu lišit. Malé batohy jsou svou velikostí určeny pro každodenní nošení do města nebo do školy, hodí se však také na jednodenní výlety. Batohy jsou většinou vybaveny několika šikovnými kapsami a doplňky, které se určitě při jejich využívání neztratí. Vždy je však dobré rozlišovat mezi dámskými a pánskými batohy. 
Malý batoh by měl dobře sedět, také by měl vyhovovat co se týče počtu kapes a designu. Existují dvě nejčastější varianty malých batohů, a to batoh se zipem, který nabídne pohodlnou dostupnost do všech kapes. Druhá varianta je jedna kapsa seshora, kterou se batoh plní, u tohoto typu batohu se málo kdy něco rozbije.
 
Střední batohy
Tato velikost batohu je jedinečná pro víkendové akce, několikadenní turistiku, na delší výlety, nebo třeba putování od chaty k chatě. Střední batohy se obvykle pohybují o velikosti objemu 30 až 50 litrů. Mají většinou zavírání na víko a jsou užší. Opět je dobré se zaměřit na rozlišení dámských a pánských batohů. 
U středně velkých dámských batohů není vždy naprostou samozřejmostí možnost nastavit délku zad pro větší pohodlí. Dámské batohy nabízejí kratší záda a také užší popruhy a jinou anatomii bederního pásu.
Při výběru středně velkých batohů je důležité se zaměřit na bederní popruh a tvar zad. Batoh musí bezpodmínečně 
perfektně padnout a musí Vám byt příjemné ho nosit i plně naložený. Proto se také často doporučuje naplnit batoh váhou alespoň 10 kilo.
 
Velké turistické batohy
Velké turistické batohy ocení ti, kteří cestují několik týdnů či měsíců a potřebují do něj vměstnat co největší množství svého vybavení a různých věcí. Obvykle jsou vybaveny nastavitelným zádovým systémem a dobrou bederní výztuhou. Velké batohy se pohybují o velikosti objemu 50 až 100 litrů.

Cyklobatohy
Cyklobatohy patří do skupiny malých batohů. Jsou to speciální batohy, které jsou anatomicky přizpůsobené tak, aby dobře seděly na zádech, aby nepřekážely cyklistovi nebo bikerovi. Ale přesto jsou uzpůsobeny tak, aby měly potřebné doplňky. Na cyklo batoh si můžete připnout helmu nebo využít pitný vak. Nabízejí se ve velmi pestrých barvách s reflexními prvky pro lepší viditelnost a zvýšení bezpečnosti.

Školní/studentský batoh nebo batoh do práce
Pro nejmenší školáky je dobré vybírat batoh s zpevněnými zády, s větším počtem kapes a prsním popruhem, který stáhne ramenní popruhy a malému školákovi nebude batoh padat.
V této kategorii batohů začínají narůstat požadavky uživatelů batohů. Čím dál tím více lidí, chce ve svém batohu nosit i notebook nebo knihy. Existují na trhu i varianty batohů, které nejsou tolik objemné, ale které jsou dostatečně velké, aby se do něj vešly i jiné potřebné věci než pouze notebook. 

Dětské batohy a batůžky
Při výběru dětských batohů nesmíme zapomínat na to, že i u těch nejmenších je důležité myslet na kvalitu. Nepředpokládáme, že budou děti nosit nějakou větší zátěž, nicméně batoh rozkládá svou hmotnost na bedra a ramena. Proto je důležité vybrat takový batoh, který dítěti bude sedět velikostí k jeho výšce a bude kvalitní. Je také dobré zaměřit se na reflexní prvky pro zvýšení bezpečnosti, kvalitní popruhy, které jsou nastavitelné a pevná záda.
Co by měl chtít člověk od dětského batohu navíc, je rozhodně důmyslné řešení úložného prostoru. Kapsy jsou rozdělené na menší segmenty, kam se dají roztřídit drobnosti, řešení uchycení pití je také důležité a v neposlední 
řadě zajímavý vzhled. 
 
Městský batoh
Městský batoh neboli batoh do města je obvykle menších rozměrů 10 až 15 litrů, ale přesto 
praktický a designový. I přesto, že je menších rozměrů stále se Vám do něj vejde například Ipad nebo menší notebook a přibalit si můžete i nejnutnější potřeby, třeba svačinu

 

 

Velikosti, typy, druhy a rozdělení batohů. Jaký koupit a zvolit objem. Jak vybrat městský batoh, školní, studentský, dětský, sportovní, turistický.

 

Naše služby

DOPRAVA ZDARMA
nákupu nad 3000,-

Outlet výprodeje
KAMENNÁ PRODEJNA
Osobní a individuální přístup k zákazníkovi
Nákup bez registrace
Kvalitní vyzkoušený sortiment
POTŘEBUJETE PORADIT?
Info, jak si vybrat >
...nebo po objednání
ZAVOLÁME.
Více info >>

Rychlý kontakt

Dotazy volejte:
+420 739 170 400
info@sport-mb.cz
Kontaktní formulář a
adresa obchodu
>>

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Více informací zde.