Jak vybrat tablet, jaký koupit, typy a druhy tabletů

V případě, že se rozhodneme pro výběr tabletu, musíme se trochu zorientovat v nemalém množství nabízeného zboží. Jakou tedy vybrat značku, model, operační systém a kolik bychom měli to tabletu investovat?
Technologie jde velmi rychle dopředu, takže je dobré se podívat v aktuálním období na různé recenze, jejich hodnocení a také třeba i spotřebitelské testy. Avšak předtím si ujasníme, který z těchto tabletů bychom chtěli vůbec porovnávat.
Tablety si můžeme například rozdělit podle ceny.

Cenové rozpětí a značky

Nejznámějšími značky těchto produktů jsou například Lenovo, Samsung, Acer, Sony nebo Apple. Tablety v levnější skupině se pohybují v ceně cca do 3500 Kč a patří do nich značky Lenovo, Samsung nebo Acer. Střední cenová třída tabletů nabízí rozmezí mezi 3500 Kč až do 6500 Kč. Tato skupina již nabízí celkem kvalitní výrobky. Záleží na tom, jak tablet využijete, zda na klasické prohlížení internetu, na hraní, sledování videí a filmů nebo na práci. Tablety u kterých si připlatíte, např. Apple se pohybují od 6500 Kč a výše, ty se již hodí pro náročnější zákazníky. Samozřejmě ty nejdražší se prodávají od 50.000 Kč i výš.

Velikost displeje a rozlišení

Velikostí displeje je uhlopříčka, která se udává v palcích (1”=2,54cm).
Lehčí tablety mají úhlopříčku 6’’ nebo 7’’ a představují výbornou volbu pro přenášení v kabelce nebo v tašce. Kompromisem jsou tablety od 8” do 10”, které pořád můžete často přenášet, ale tablety okolo 12” už jsou především určeny pro práci na jednom místě, protože kromě většího rozměru mají i větší hmotnost. Což je právě také důležitým aspektem při výběru. Hmotnost, ale také i tloušťka tabletu mají vliv na jeho mobilitu a váš komfort.

Zaměřit byste se měli také na rozlišení displeje. Nižší rozlišení, které najdete u tabletů s malou úhlopříčkou kolem 7’’ až 8”, jsou vhodné na čtení knih nebo jen na surfování internetem. U vyšších rozlišení jako je třeba 1280x800 nebo 1366x768 pixelů bude koukání na film příjemnější a pořídíte je i za rozumnou cenu, to platí pro tablety od 9’’. Prodávají se i tablety s vysokým rozlišením 2732x2048. V tomto ohledu je nejlepší volbou tablet značky Apple.

Procesor, OS a baterie

Vyšší operační paměť RAM a lepší procesor, rovná se výkonný tablet. Nejvyšší velikosti operační paměti jsou do 4GB nebo naopak okolo 512Mb. Například společnost Apple nabízí vlastní operační systém iOS, další operační systémy Android nebo Microsoft jsou jakýmsi dodavatelem a najdete je u značek jako je Lenovo, NVIDIA, Acer, Asus a další. Android je nejrozšířenějším operačním systémem, nabízející větší svobodu pro zkušené uživatele. Pomocí Google play můžete také stahovat tisíce aplikací, avšak každá aplikace na konkrétním zařízení nemusí fungovat. iOS od Applu tento nedostatek vyrovnána a nestane se, že by data mohla být aplikacemi ohrožena, jelikož prochází před stažením kontrolou. Microsoft Windows nabízí poměrně méně aplikací a menší svobodou, ale nabízí aktuální verzi 10, na které vývojáři stále pracují a vylepšují.

Výdrž tabletu závisí hlavně na tom, k čemu jej využíváte. Takže rozdíl bude v tom, zda hodně cestujete nebo budete mít přístup k napájení. V plném výkonu mohou vydržet maximálně 14 hodin, ale to neplatí pro každý tablet. Levnější tablety, takovou výdrž mít samozřejmě nebudou. Baterii nejvíce vybíjí datové přenosy (internet), videa, prohlížení obrázků nebo e-knih.

Pro nenáročné uživatele se tedy doporučuje tablet s procesorem do 2 jader, RAM do 1 GB a s pamětí do 8GB. Takový univerzální tablet pro každého by měl mít už 2 až 4 jádra, RAM do 2 GB a paměť 8 až 32 GB. Uživatel s náročnějšími požadavky potřebuje tablet s procesorem 4 a více jádrovým, RAM s více jak 2 GB operační pamětí a uživatelskou paměť od 32 GB. Pokud dostanete nebo koupíte tablet s menší pamětí, než jste předpokládali, je dobré, aby měl slot pro paměťové karty, který poskytuje možnost rozšíření paměti.

Internet a další vybavení

Pokud nepotřebujete být pořád připojení k internetu, stačí zakoupit tablet s WIFI připojením. Jinak je dobré pořídit tablet s datovým připojením skrze operátor, ty bývají trochu dražší, ale odměnou vám bude pořád dostupný internet. Dnes se již nabízí internet s LTE připojením nebo starším 3G.

HDMI vstup je prvek, který umožňuje tablet připojit k počítači nebo k televizi. Představuje dobrou možnost prohlížet videa nebo fotografie na jiném zařízení, třeba pro více lidí. Dalším vybavením může být také fotoaparát v různé kvalitě, přídavná klávesnice a další. To již záleží na samotném kupujícím, čemu a jakým kritériím dává přednost. Avšak kritéria a vlastnosti výše uvedené jsou jakýmsi základem, který by měl každý zvážit, před samotným výběrem a koupí.Vstup do diskuze
Naše služby

DOPRAVA ZDARMA
nákupu nad 3000,-

Outlet výprodeje
KAMENNÁ PRODEJNA
Osobní a individuální přístup k zákazníkovi
Nákup bez registrace
Kvalitní vyzkoušený sortiment
POTŘEBUJETE PORADIT?
Info, jak si vybrat >
...nebo po objednání
ZAVOLÁME.
Více info >>

Rychlý kontakt

Dotazy volejte:
+420 739 170 400
info@sport-mb.cz
Kontaktní formulář a
adresa obchodu
>>

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Více informací zde.