Jak vybrat stan, jak vybírat a jaký stan si koupit, typy a druhy stanů

Nabídka stanů se neustále rozšiřuje tak, aby si každý zákazník mohl pořídit takový stan, který bude v co možná největší možné míře vyhovovat právě jeho požadavkům.
Existuje mnoho užitečných rad, jak vybírat stan, níže shrneme několik důležitých parametrů, na které byste se při koupi stanu měli informovat.

Druhy stanů

O tom, jaký si koupit stan, rozhoduje předně účel, k jakému ho budete užívat. V zásadě můžeme rozlišit dva druhy stanů, a to stany rodinné (obytné, campingové) a stany turistické.
U
rodinných stanů se předpokládá, že budou stát po delší dobu na jednom místě, kam je převezete některým dopravním prostředkem. Zde tedy není přespříliš důležitá hmotnost stanu, ale spíše celkový komfort, jaký vám tento stan poskytne.
Oproti tomu u
stanů turistického typu se předpokládá, že je budete stavět, bourat a přenášet častěji, navíc vlastní silou, proto se zde klade důraz na celkovou hmotnost stanu a co nejjednodušší stavění.
Do náročných podmínek (např. vysokohorská turistika) jsou pak určeny stany expediční, u nichž je mimo jiné požadavek na co největší stabilitu stanu.

Podle tvaru můžeme stany rozlišit na klasická "áčka", kopule, geodetické stany (též geodety) a tunely.
Klasická "áčka" se dnes již příliš nevyrábějí, neboť jejich vnitřní prostor je ve srovnání s dalšími třemi jmenovanými typy stanů hůře využitelný, rovněž odolnost vůči větru je u stanů tvaru A horší.
K nejrozšířenějším stanům patří kopule a tunely.
Geodetické stany mají z výše uvedených nejstabilnější konstrukci, jejich princip spočívá v tom, že se nosné pruty kříží v několika bodech, nejjednodušší je konstrukce ze tří prutů křížených ve třech bodech, dále je rozšířena konstrukce ze čtyř prutů, které se kříží až v sedmi bodech. Obecně můžeme říci, že čím větší počet křížení, tím větší stabilita.
Některé stany jsou navíc samonosné, to znamená, že je lze postavit díky prutové konstrukci i bez použití kolíků. Vyrábějí se rovněž stany kombinované (např. kopule s tunelovými ložnicemi).
Vnitřní prostor zřejmě nejlépe využívají stany tvaru tunelu.

Dále je dobré informovat se na řešení vchodu a úložných prostor.
Na trhu jsou dostupné jak stany s jedním vchodem, tak vícevchodové. Dva vchody jsou u stanů pro více osob značně praktické, navíc umožní vytvoření průvanu pro dokonalé vyvětrání stanu.
Výhodné je rovněž to, je-li vchod zakrytý, vznikají tak jednak další úložné prostory (mj. zde lze odložit mokré věci, boty apod., případně zde lze opatrně vařit), jednak krytý vchod předpokládá možnost odvětrání stanu i za deštivého počasí.
Běžnou součástí vchodů již dnes bývají moskytiéry. Poptejte se i na další možnosti odvětrání stanu.

Velikost stanu bývá charakterizována tím, pro kolik osob je stan určen.
Pořídit lze jak stany jednomístné, tak vícemístné. Výška stanu nám určí, zda bude možné ve stanu pouze ležet, případně klečet či se i postavit.
Hmotnost stanu je značně variabilní, horních hranic hmotnosti je dosahováno u obytných, campingových stanů, rovněž hmotnost expedičních stanů bývá spíše vyšší.
Průměrná hmotnost turistických stanů se pohybuje mezi dvěma a třemi kilogramy, záleží samozřejmě na typu, velikosti a použitých materiálů.

Další důležitou informací je skutečnost, zda jde o stan jednoplášťový či dvouplášťový.
Jednoplášťové stany patří obecně k velmi levným stanům, lze je doporučit například pro přespání na zahradě, pro turistiku však vhodné nejsou. Pokud již pořizujete jednoplášťový stan, doporučuje se zakoupit stan tvaru kopule, který je ve srovnání s jednoplášťovým stanem tvaru A odolnější.
Kvalitnější jsou stany dvouplášťové, které se sestávají z ložnice a z tropika, tento systém omezuje kondenzaci vodních par uvnitř stanu.
Ložnice (vnitřní stan) je vyrobena z prodyšného materiálu, aby se vlhkost vzniklá uvnitř stanu vysrážela až na tropiko (vnější stan). V prostoru mezi ložnicí a tropikem cirkuluje vzduch, což umožňuje vysoušení stanu.
Dvouplášťové stany lze stavět dvěma způsoby. U některých typů se začíná postavením vnitřního stanu, přes který se následně přetáhne tropiko.
Druhou možností je zavěšení vnitřního stanu na předem postavené tropiko. Druhý způsob stavění je výhodnější v tom, že lze postavit i pouze tropiko, navíc za nepřízně počasí nedojde k přílišnému promoknutí vnitřního stanu, který se podsune až pod nepromokavé tropiko. Stany využívající první popsaný způsob jsou však levnější.

V neposlední řadě je dobré všimnout si řešení švů.
Ideální je, jsou-li švy stanu přelepeny nepromokavou páskou. Jsou však i jiné poměrně kvalitní způsoby zabezpečení švů.

Neopomenutelným parametrem je také hodnota vodní sloupce, která vyjadřuje schopnost materiálu odolávat tlaku vody, udává se zpravidla v mm.
Čím je hodnota vodního sloupce vyšší, tím je daný materiál odolnější.
Pro "běžné" užití se obvykle doporučuje hodnota vodního sloupce min. 1000 – 1500 mm, pro deštivější podmínky 2000 – 3000 mm, expediční stany mají vodní sloupec až 7000 mm.
Materiál pro výrobu podlážky stanu by měl dosahovat ještě vyšších hodnot. Všimněte si také materiálu, který byl použitý na konstrukci stanu, většinou se používá dural či laminát.
Dural je lehčí, ale dražší.
V neposlední řadě hraje roli i barva stanu. Výrazné barvy usnadní nalezení stanu např. v kempech apod.

Nabídka stanů je v současné době široká, je však poněkud těžké se zorientovat v nabídkách prodejců a zvolit ten správný stan, který bude splňovat vaše požadavky a zároveň jeho pořizovací hodnota nebyla vyšší vašim potřebám.

Připravili jsme pro vás nabídku kvalitních stanů, které mají vodní sloupec od 3000 mm a jsou všechny dvouplášťové. Díky spolupráci s výrobci nabízíme tyto stany za zvýhodněné ceny.

Aktuální nabídka: campingové a rodinné stany >>
                             turistické a expediční stany >>
                             výprodej stanů >>                  

                     

Stany pro 1-2 osoby >>    Stany pro 2-3 osoby >>    Stany pro 4 osoby >>    Stany pro 5 osob  >>                                                    Stany pro 6 a více osob >>


 

Naše služby

DOPRAVA ZDARMA
nákupu nad 3000,-

Outlet výprodeje
KAMENNÁ PRODEJNA
Osobní a individuální přístup k zákazníkovi
Nákup bez registrace
Kvalitní vyzkoušený sortiment
POTŘEBUJETE PORADIT?
Info, jak si vybrat >
...nebo po objednání
ZAVOLÁME.
Více info >>

Rychlý kontakt

Dotazy volejte:
+420 739 170 400
info@sport-mb.cz
Kontaktní formulář a
adresa obchodu
>>

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Více informací zde.