Jak vybrat koloběžku, jakou koloběžku pro dítě, výběr koloběžky pro dospělé

Koloběžka je stále oblíbenějším nástrojem zábavy i dopravním prostředkem. Současný trh nabízí mnoho variant koloběžek určených různým věkovým kategoriím a různým účelům.
V následujícím článku uvedeme několik rad, jak vybrat koloběžku, aby co nejvíce vyhovovala našim požadavkům a očekáváním.
 

Typy koloběžek podle věku

Koloběžky pro nejmenší jsou určené pro děti již od dvou let věku. Pro lepší stabilitu a větší bezpečnost mají tyto koloběžky tři kolečka, a to jedno vpředu a dvě vzadu. Koloběžka může sloužit jako odrážedlo.
Koloběžky pro starší děti již mají pouze dvě kolečka. Děti pomocí koloběžky procvičují svalstvo a trénují smysl pro rovnováhu a koordinaci pohybů, což může být přínosné pro nácvik budoucí jízdy na kole.
Věk a výška jsou jedním z určujících parametrů, jakou koloběžku pro dítě vybrat.
Oblíbené jsou i koloběžky pro dospělé, které se vyrábějí v mnohých variantách. 
 

Typy koloběžek podle jejich účelu  

Účel koloběžky je rozhodující pro výběr koloběžky pro dospělé i pro starší děti.

Podle účelu rozlišujeme koloběžky rekreační, které slouží k běžnému ježdění a pro zábavu.
Dále se koloběžky rozdělují na koloběžky určené pro turistiku, sport, městské koloběžky, sjezdové koloběžky a freestylové (akrobatické) koloběžky.
Vyrábějí se i tzv. univerzální koloběžky, které spojují vlastnosti koloběžek více kategorií, většinou městské a turistické.

Turistické koloběžky jsou konstruovány pro delší trasy. Důraz je zde kladen na nízkou hmotnost a celkové pohodlí na cestě. Mívají jak přední, tak zadní brzdu. Kvalitnější koloběžky jsou vybaveny odpruženou vidlicí pro tlumení nárazů při jízdě v nerovném terénu.
Pro jízdu v náročnějším terénu jsou určené koloběžky terénní, kromě odpružené vidlice mají i kvalitnější brzdy a jejich konstrukce je celkově nastavena pro větší zátěž. Terénní koloběžky bývají řazeny do kategorie sportovních.

Pro každodenní jízdu do školy nebo do práce jsou uzpůsobené koloběžky městského typu. Oproti turistickým koloběžkám mají tyto zpravidla jen jednu zadní brzdu. Kola městských koloběžek jsou úzká a malá.
Vhodnou variantou pro každodenní přemísťování jsou koloběžky skládací.
Vysoké cestovní rychlosti lze dosáhnout na koloběžce z kategorie silniční. Silniční koloběžky vykazují co nejmenší valivý odpor. Nelze je však použít do terénu. Silniční koloběžky bývají podobně jako terénní někdy řazeny do kategorie sportovních koloběžek.

Akrobatické, freestyle, koloběžky jsou konstruovány tak, aby snesly jízdu na U-rampě, různé skoky, sjíždění schodů apod.

Sjezdové koloběžky představují speciální kategorii koloběžek určených pro jízdu na sněhu. Lze je zapůjčit v některých zimních střediscích.  

Koloběžky s pohonem

Vyrábějí se rovněž koloběžky s pomocným motorem. V případě, že vyhovují příslušným vyhláškám ministerstva dopravy, lze je použít i na komunikacích.
Na trhu jsou dostupné jednak elektrické koloběžky využívající akumulátor, nebo benzínové koloběžky.
Koloběžky s pohonem lze uplatnit i jen jako běžnou koloběžku bez pohonu. 
 

Trojkoloběžka

Poměrně novou záležitostí je tzv. trojkoloběžka neboli twist koloběžka.
Koloběžka je poháněna rotačním pohybem boků. Ježdění na této koloběžce je velmi zábavné, používat ji mohou již děti mladšího školního věku.
 

Nosnost koloběžek

Nosností rozumíme maximální možné okamžité zatížení koloběžky. (Je nutné uvědomit si, že zatížení se během dopadu při skoku ještě zvětšuje, nelze tedy uvažovat jen vlastní hmotnost člověka, ale i zamýšlený způsob jízdy.)
Budeme-li uvažovat člověka o hmotnosti 80kg, pro účely jízdy ve městě by měla postačit koloběžka o nosnosti 100kg, do terénu však bude třeba koloběžka s  vyšší nosností, obecně mezi 120 a 150 kg.
 

Výška řidítek

Výška řidítek je u většiny koloběžek nastavitelná. Obvykle se výška řidítek u koloběžek pro dospělé pohybuje mezi 90 – 130 cm, pro děti se doporučují řidítka nastavitelná od výšky 50 cm, záleží na věku a výšce dítěte. Výška řidítek by měla vyhovovat účelu koloběžky, pro sport a aktivní turistiku se doporučuje vyšší poloha řidítek. 

Typy brzd 

Brzdný systém koloběžek může být nášlapný, čelisťový nebo kotoučový. V případě nášlapné zadní brzdy dochází k zabrzdění sešlápnutím, kdy nastane tření mezi brzdou samou a kolečkem. Nášlapná zadní brzda bývá u koloběžek městského typu.
Ráfkové, čili čelisťové brzdy způsobí zabrzdění přimknutím brzdového špalku na ráfek. Čelisťové brzdy jsou dostatečnou variantou brzdného systému pro rekreační ježdění.
Podstatu kotoučových brzd je skutečnost, že nebrzdí o ráfek jako brzdy čelisťové, ale o speciální kotouč uchycený na kole. Kolo je brzděno brzdovými destičkami. Kotoučové brzdy jsou používány u sportovních koloběžek. 
 

Materiál konstrukce koloběžky

V současné době se nejčastěji kombinuje ocel, hliník a karbon. Ocel je poměrně těžká, ale odolná. Lehčím materiálem je hliník, který je ale také dražší.
Drahým, ale kvalitním a pevným materiálem je karbon, který je pro aktivní sport nejlepší volbou. 
 

Dále si všimněte…

Při výběru koloběžky si také všimněte řešení koleček, jejich velikosti a tloušťky. Větší kolečka znamenají větší rychlost jízdy.
Důležitý je také dezén pneumatik či gum, který určuje, v jakém terénu bude možno koloběžku používat. Zajímejte se rovněž o celkovou hmotnost koloběžky. Výrobce by také měl udávat tzv. výšku od podlahy, tj. číslo, které charakterizuje vzdálenost od země po spodní profil v nášlapu. V neposlední řadě hraje roli i design koloběžky, který je důležitý zejména pro děti.

Závěrem

Bezpečnostní požadavky na koloběžky jsou mj. ošetřeny v evropských normách např. O kolečkových sportovních zařízeních. Při pořizování koloběžky bychom se proto také měli informovat, zda je na výrobku uvedeno, že normám bezpečnosti vyhovuje.

 

Naše služby

DOPRAVA ZDARMA
nákupu nad 2500,-

NEJNIŽŠÍ CENY
díky odběru přímo od výrobců a dovozců.
Outlet výprodeje.
KAMENNÁ PRODEJNA.
Osobní a individuální přístup k zákazníkovi.
Nákup bez registrace.
Kvalitní a vyzkoušený sortiment.
POTŘEBUJETE PORADIT?
Info, jak si vybrat >>
...nebo po objednání
ZAVOLÁME.
Více info >>

Rychlý kontakt

Dotazy volejte:
+420 739 170 400
info@sport-mb.cz
Kontaktní formulář a
adresa obchodu
>>

Kompletní sortiment obchodu SPORT-MB.cz Mladá Boleslav:

 

 OUTDOOR  CAMPING
 BATOHY A BATŮŽKY    CESTOVNÍ ZAVAZADLA       GRILY                NOŽE                    
 Rodinné i turistické stany 
 Campingový nábytek
 Městské batohy
 Cestovní kufry na kolečkách
 Plynové grily
 Zavírací nože
 Letní i celoroční spací pytle
 Topidla a zářiče
 Sportovní batohy
 Cestovní tašky na kolečkách
 Grily na uhlí  Nože s čepelí
 Samonafukovací karimatky
 Turistické a stolní vařiče
 Inline batohy
 Pevné skořepinové kufry
 RBS grily
 Multifunkční nože
 Turistické batohy a krosny
 Mobilní lednice a chlazení
 Dětské batohy
 Textilní a látkové kufry
 Lávové grily
 Lovecké nože
 Stanové přístřešky
 Mobilní a chemické toalety
 Cyklistické batohy
 Příruční malé kufry do letadla
 Kontaktní grily
 Švýcarské nože

    

 

 INLINE BRUSLE               LEDNÍ BRUSLE           KOLOBĚŽKY        TRAMPOLÍNY             BAZÉNY                            ČLUNY A LODĚ                    
 Pánské kolečkové brusle
 Pánské lední brusle
 Skládací koloběžky  Malé dětské trampolíny  Nadzemní bazény  Nafukovací čluny
 Dámské kolečkové brusle
 Dámské lední brusle
 Dětské koloběžky  Trampolíny se sítí  Nafukovací bazény  Nafukovací lodě, kajaky
 Dětské kolečkové brusle
 Dětské lední brusle
 Koloběžky pro dospělé      
 Fitness trampolíny  Dětské bazény  Rybářské čluny
 Nastavitelné rostoucí brusle        
 Nastavitelné rostoucí brusle        
 Freestyle koloběžky  Obdélníkové trampolíny    
 Prstencové bazény   
 Rekreační lodě
 Helmy a chrániče na brusle
 Brusle na lední hokej
 Silniční koloběžky  Venkovní trampolíny  Kruhové bazény  Rekreační čluny
           
           

 

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.