Jak vybrat turistický batoh, krosnu, výběr batohu

Batoh patří k základnímu vybavení každého turisty a jeho správný výběr je důležitý pro pohodlnou cestu. V následujícím textu uvedeme několik kritérií, která bychom při koupi batohu měli uvážit, aby nám batoh co nejlépe vyhovoval. Zaměříme se zejména na to, jak vybrat turistický batoh.

Účel batohu

Užití batohu je prvním faktorem, který určuje výběr batohu. Mnohdy však zamýšlíme využívat batoh pro více účelů, v tomto případě je samozřejmě potřeba zvolit určitý kompromis.
Současný trh nabízí mimo jiné mnoho variant i tzv. univerzálních víceúčelových batohů. Vždy je tak nutné uvážit všechny vlastnosti konkrétního batohu a naše požadavky.

Jak jsme uvedli, zaměříme se především na batohy turistické.
Do kategorie turistických batohů můžeme obecně zařadit všechny typy batohů určené pro outdoorové aktivity, např. batohy pro nenáročnou pěší turistiku i batohy pro vícedenní trekking, dále batohy expediční a horolezecké, batohy pro vodáckou turistiku, batohy vhodné pro cykloturistiku, in-line bruslení, skateboarding, batohy na lyžování či snowboarding, transportní batohy aj.

Jednotlivé turistické batohy mají různou úroveň vybavení. Na rozdíl od tzv. městských batohů uzpůsobených pro denní užívání však obvykle nejsou vybaveny tak velkým množstvím kapes určených na doklady, tužky, sešity apod.

Velikost batohu

Velikost batohu se posuzuje podle jeho objemu v litrech. Některé batohy mají navíc rozšířitelný prostor (V popisu parametrů batohu je pak uvedeno např. 50 + 10 l.).
Největší batohy mají objem přes 100 l, jsou určené pro dlouhé vícedenní náročné přechody, popř. jen jako transportní batohy.
Do kategorie expedičních batohů bývají zpravidla řazeny již batohy nad 50 litrů objemu.
Pro běžnou turistiku lze doporučit batohy střední velikosti, tzn. o objemu 30 – 50 litrů.
Do městského prostředí či na lehké sportovní aktivity lze užít malé batohy do objemu 30 litrů.

Hmotnost batohu

Rovněž hmotnost batohu je důležitým parametrem, neboť batoh vytváří tzv. mrtvou váhu, což je významné zejména u batohů zamýšlených na vícedenní přechody.
V dnešní době je na trhu i kategorie tzv. ultralehkých batohů. Na tomto místě je však nutné uvědomit si, že s velikostí batohu rostou nároky na jeho nosnost a materiál by toto měl zohledňovat. Některé odlehčené materiály tak mohou znamenat menší životnost batohu. Kvůli co největšímu snížení hmotnosti pak tyto batohy zpravidla mívají jen jednu nečleněnou kapsu, což nemusí být vždy vyhovující.

Materiál batohu

 Kvalita použitého materiálu je jedním z faktorů, které udávají životnost batohu. Většina batohů je dnes vyráběna ze silnějších texturovaných tkanin se zátěrem. Nejčastěji se setkáváme s batohy z Cortexu, Cordury, Plastexu a Urtexu. Můžete se také setkat s pojmem tzv. ripstopového řešení.
Ripstopová vazba tkaniny znamená, že některá vlákna jsou zde zesílena, což by mělo zajistit větší pevnost při nižší váze, odolnost proti oděru je ale dle některých názorů horší, stejně jako provedení zátěrů švů a tím nepromokavost batohu. V případě roztržení batohu by však ripstopové řešení mělo částečně zamezit dalšímu samovolnému zvětšování poškození.
U batohů namáhaných oděrem se obecně používá tzv. texturovaný povrch tkanin, kde jsou vrchní vlákna upravena tak, aby měla hrubší povrch a vytvářela ochranu pro spodní vrstvy tkaniny.
Menší batohy, u nichž se předpokládá menší namáhání, bývají vyráběny i z jiných, levnějších druhů nylonů.

Kromě vlastního materiálu je důležité i ušití batohu a zajištění švů, neboť tyto jsou častější příčinou vzniku poškození u batohu než materiál sám.

Z hlediska nepromokavosti batohu je důležitá také kvalita zátěrů.
Jedny z nejkvalitnějších zátěrů jsou zátěry na bázi polyuretanu.
Používají se rovněž zátěry na podkladě PVC či zátěry akrylátové, avšak jejich kvalita je ve srovnání s polyuretanem nižší.
Absolutní nepromokavost by měly zajistit švy svařované, s nimiž se setkáváme u batohů určených na vodní turistiku.
Nepromokavost batohu však nemusí být vždy zcela zásadní vlastností, neboť ji lze zabezpečit i použitím obalu (pláštěnky) na batoh.

Také materiál užitý na zádový systém je důležitou součástí batohu.
Obvykle se setkáte s tuhou pěnou potaženou síťovinou či s hladkou potahovou látkou. Síťové odvětrání je příznivější variantou pro odvod potu.
Potahová látka je oproti síťovině lépe odolná vůči lepícímu se sněhu, je tedy třeba uvážit, v jakém ročním období budete chtít batoh převážně využívat. Kvalitní materiál užitý na zádový systém by měl být rychleschnoucí.

Neopomenutelný je také materiál dna batohu, dno by mělo být zesílené, může být pogumované a opatřené nožkami.

Při výběru batohu si rovněž všimněte provedení zipů, vhodné je, je-li na batohu kromě zipu také možnost náhradního uzávěru, stahování apod. Zkontrolujte také kvalitu přezek, zjistěte si, je-li dostupná možnost jejich výměny, případného dokoupení jako náhradního dílu atd.

Zádový systém batohu, konstrukce, nosný systém

Kvalitní zádový systém je základním předpokladem pohodlného nošení batohu. Záda velkých batohů by měla obsahovat výztuhu, výhodné je, je-li tato vyjímatelná, což umožní mj. pohodlné složení batohu apod.
Některé zádové systémy navíc umožňují vytvarování zádové plochy.

Důležitý je také mechanismus odvětrání zad.
Moderní zádové systémy jsou dnes konstruovány tak, aby zajistily maximální možné proudění vzduchu. Existuje více variant řešení odvětrání, využívá se např. různých prolisů, odehnutí batohu od zad aj.

Nosný systém batohu rozděluje zátěž na ramena a bedra.
Nosný systém se sestává z nosných popruhů, u větších batohů pak navíc z bederního pásu. Nosné popruhy jsou nejvíce namáhanou částí batohu. Měly by být měkčené a anatomicky tvarované.
Popruhy musí dobře sedět, neměly by padat z ramen ani svírat krk.
Bederní pás by měl být polstrovaný, ale dostatečně pevný, pás by měl mít tzv. boční dotahy, aby se batoh na zádech nekymácel. Všimněte si také řešení spony bederního pásu – měla by pevně držet, ale současně by měla být v případě potřeby snadno otevíratelná.
Kvalitní batoh by měl také zaručit možnost tzv. balančních dotahů, které přitahují batoh k ramenům a zajišťují tak jeho větší stabilitu. Systém balančních dotahů by měl být pohodlně regulovatelný při nasazeném batohu, aby bylo možné plynule měnit přenos zatížení z beder na ramena a naopak během cesty. Některé batohy jsou rovněž vybaveny hrudním popruhem, který brání sklouzávání nosných popruhů z ramen a stabilizuje jejich polohu. Dobré je, je-li hrudní popruh výškově nastavitelný.

Zádový systém bývá buď fixní, nebo nastavitelný.
Nastavitelný systém umožňuje posun místa uchycení nosných pásů, a tím změnu velikosti zad. (Velikostí zad batohu rozumíme vzdálenost mezi nosnými popruhy a bederním pásem.)

Vnitřní a zevní řešení prostoru batohu

 Hlavní komora může být rozdělena přepážkou, tato může být odepínatelná, což umožňuje variabilitu prostoru. Vstup do hlavní komory je někdy kromě horního přístupu umožněn i vstupem čelním, který vede přímo do spodní části komory. Batoh může být vybaven nástavcem, který představuje rezervní prostor.
Vlastní víko větších batohů je u některých variant odepínatelné a může pak sloužit jako samostatné zavazadlo.
Rovněž kapsy na boku batohu mohou být pevné nebo oddělitelné. Praktická může být také vodotěsná kapsa na doklady či venkovní plochá kapsa na mapu. Síťové kapsy mohou být vhodné pro přenos vlhkého oblečení apod.
Dále se případně podívejte, zda je v batohu řešen prostor na klíče, drobné předměty aj., záleží samozřejmě na tom, k jakému účelu budete batoh využívat. S ohledem na účel batohu si rovněž všimněte, umožňuje-li batoh připnutí stanu, karimatek, turistických hůlek apod.

Doplňky

Informujte se, co všechno je součástí batohu. Některé batohy bývají prodávány společně s některými doplňky, např. pláštěnkou na batoh, píšťalkou, může zde být zakomponováno zrcátko apod.
Všimněte si také, jsou-li na batohu např. odrazky, zejména v případě cyklistických batohů. Batoh může být také opatřen hydratačním systémem, což zahrnuje jednu přepážku v komoře, otvor pro vyvedení hadičky a klips na popruhu. Některé batohy lze zakoupit i s plastovým vakem na vodu.

Cena batohu

Ceny batohů se velmi liší, cena je však bezesporu jedním z hlavních určujících faktorů výběru batohu.
Pořídit lze batoh v řádu stokorun i v řádech tisíců. Pro usnadnění výběru je dobré, stanovit si předem, kolik chcete přibližně do batohu investovat. Investice do kvality by se však měla vrátit v životnosti batohu.
Správně vybraný kvalitní batoh, o který se budete dobře starat, vám může sloužit i celý život.

 

Naše služby

DOPRAVA ZDARMA
nákupu nad 3000,-

Outlet výprodeje
KAMENNÁ PRODEJNA
Osobní a individuální přístup k zákazníkovi
Nákup bez registrace
Kvalitní vyzkoušený sortiment
POTŘEBUJETE PORADIT?
Info, jak si vybrat >
...nebo po objednání
ZAVOLÁME.
Více info >>

Rychlý kontakt

Dotazy volejte:
+420 739 170 400
info@sport-mb.cz
Kontaktní formulář a
adresa obchodu
>>

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Více informací zde.