Jak si vybrat nůž, jaký koupit, výběr nože a dýky

Současný trh nabízí velké množství nožů různých značek a modelů pro odlišné příležitosti. V následujícím článku uvedeme několik rad, jak si vybrat nůž, aby co nejlépe vyhovoval našim požadavkům a očekáváním.

Základní faktory ovlivňující výběr nože

Prvním doporučením, jak vybrat nůž správně, je ujasnit si, k jakému účelu jej budeme převážně používat. Jiný typ nože je vhodný pro rybáře, jiný např. pro potápěče, vojáka či turistu. Zpravidla však chceme používat nůž jako víceúčelový nástroj.
Výběr nože je také ovlivněn tím, zda chcete nůž stále nosit u sebe pro případ krizových situací či zda upřednostňujete robustnější nůž, který zabírá více místa. V tomto směru pak volíme buď zavírací kapesní nůž či nůž s pevnou čepelí.
Určujícím kritériem, jaký nůž koupit, je také váš finanční limit. Cenové rozpětí nožů je v dnešní době velmi široké.

Typy nožů podle druhu čepele

Nože s pevnou čepelí (pevné nože) jsou obecně vhodné pro různé outdoorové aktivity, pobyt v přírodě, táboření, potápění či jako vojenské nože. Nože určené k těmto a podobným účelům by měly být dostatečně robustní a odolné, aby snesly i hrubší zacházení.
Nůž by měl dobře sedět v ruce, aby práce s ním byla pohodlná. Práce s příliš těžkými noži vede brzy k únavě. Naopak přespříliš lehký nůž se špatně vede a je třeba používat větší síly.

Druhou možností jsou nože zavírací. Zavírací nože dále rozlišujeme na jednoželízkové a víceželízkové.
Pokud chcete takový nůž, který budete mít denně u sebe a budete jej moct použít v krizových situacích či pro případ obrany, doporučuje se pořídit si nůž s jednou čepelí, nejlépe tzv. one-hand variantu, tj. nůž s možností rychlého otevření jednou rukou.
Víceželízkové nože mají navíc další funkce, např. jsou vybaveny otvírákem, šroubovákem, kleštěmi apod., mohou mít též více čepelí odlišných velikostí. Víceželízkové nože obvykle nejsou uzpůsobeny tak, aby se daly rychle použít v krizových situacích.

Důležitým parametrem je také materiál čepele.
Nejčastěji se používá ocel, případně její slitiny s jinými kovy (např. titan, chrom, vanad, molybden a řada dalších). Slitina oceli s jinými kovy mění vlastnosti nože. Nejčastěji se dnes setkáte s karbonovanou nerezovou ocelí.
Druh materiálu samozřejmě také určuje cenu nože. Poměrně nízkou cenu a dobrou ostrost vykazují nože s uhlíkovou ocelí.

Tvar a výbrus čepele by měl odpovídat předpokládanému použití.
Obecně nože s dlouhými úzkými čepelemi se lépe hodí na maso, ke kuchání ryb apod. Širší čepele mají všestrannější použití. Lepší řezné vlastnosti mají nože s konkávním (dutým) výbrusem. Takováto čepel je však méně odolná na sekání či páčení. Na dřevo se tedy více hodí nože s konvexním či rovným výbrusem, eventuelně jen s úzkým dutým výbrusem.
U nožů určených ke každodennímu použití se doporučuje tloušťka čepele kolem 2,5 – 3,5 mm. U outdoorových nožů pak až dvakrát více.

Na tomto místě se ještě zmiňme o dýkách.
Dýka má ve srovnání s nožem oboustrannou čepel. Předně je určena k bodání, avšak může posloužit i jako nástroj k řezání. Existuje mnoho variant dýk podle zakřivení jejich čepele, což je jeden z parametrů, které ovlivňují výběr dýky.

Rukojeť nože

Rukojeť je rovněž důležitou součástí nože. Držení nože by mělo být pohodlné. Příliš tenkou rukojeť je nutné svírat křečovitě, což je při delší práci s nožem únavné a nepohodlné. Příliš silnou rukojeť rovněž nelze pohodlně a bezpečně držet. Silnější rukojeť je však všeobecně lepší variantou, lze ji lépe uchopit i s použitím rukavic.
Důležitá je i délka rukojeti, krátký nůž lze obtížně uchopit a nůž s dlouhou rukojetí se může při práci snadno vysmeknout. Z hlediska bezpečnosti a spolehlivosti nelze doporučit nože s dutou rukojetí.

Rukojeť bývá vyráběna z různých materiálů. Nejčastěji se setkáte s dřevem, kůží, ocelí, gumou či tvrzenými plasty, případně s okrasnými materiály jako je perleť či rohovina.
Obecně nelze doporučit ocel, která je klouzavá, a v době mrazu k ní přimrzají ruce.

Pouzdro nože

Pouzdro nože je důležité z hlediska ochrany okolí před pořezáním a taktéž pro ochranu čepele nože před poškozením.
Většinou se vyrábějí pouzdra kožená nebo z tvrzeného plastu. Plast je obecně odolnější než kůže, pro někoho však plastové pouzdro není tak působivé. Správně vyrobené pouzdro musí zamezit vypadnutí nože v případě, že jej otočíte o 180°. 

Závěrem

Výběr nože je velmi individuální záležitost. Kromě výše uvedených faktorů je také v neposlední řadě důležité, aby se majiteli vybraný nůž líbil i svým vzhledem. Tuto skutečnost výrobci nožů respektují a současný trh proto nabízí velké množství nožů i po stránce desénové.

 Naše služby

DOPRAVA ZDARMA
nákupu nad 3000,-

Outlet výprodeje
KAMENNÁ PRODEJNA
Osobní a individuální přístup k zákazníkovi
Nákup bez registrace
Kvalitní vyzkoušený sortiment
POTŘEBUJETE PORADIT?
Info, jak si vybrat >
...nebo po objednání
ZAVOLÁME.
Více info >>

Rychlý kontakt

Dotazy volejte:
+420 739 170 400
info@sport-mb.cz
Kontaktní formulář a
adresa obchodu
>>

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Více informací zde.